Min kärlek

Min kärlek

2009/05/24

Första veckohandlingen i månad 2

Testmånad två började inte så bra eller det gjorde den väl men det har varit en annorlunda vecka med helg mitt i och en onsdag där vi hade så mycket att göra så det fick bli färdigmat hela dagen och för Mias skull köpte vi även mat på Libanesen här i Huvudsta och den är inte gratis men oj så god och nyttig oxå och det är viktigt.

Men idag var det dags för fösta veckohandlingen som inte var som "vanligt" Jäklar vad det kliade i fingrarna vid bananerna och grönsakerna men jag hade tur för det var bra ekologiskt billigt eller till nästan samma pris som "modernt" odlad mat. Jag valde eko om det inte skillde mer än 5 kr per kg/l. Några kr hit och dit gör ingen skillnad men om det är 10-30 kr skillnad på priset valde jag det billigare alternativet. Jag månadshandlade ju en hel del förra veckan så allt behövdes inte handlas nu men frågan är om det blir så mycket billigare att välja de andra varorna mot att handla som vi brukar. Vist är mjölet vi köper dyrare än oekologiskt men kvaliten på Saltå Kvarn jämfört med Kungsörnen är enorm. Testa så ser ni eller känner skillnaden. Nu hittade jag eko mjöl av annat märke som var mycket billigare men då är det inte biodynamiskt odlat som jag tycker är viktigt både smak men framförallt miljömässigt.

Så veckans handling såg ut så här
Ananas (färsk) 14,95
Våtservetter 3pack 39,95
Bananer ca 4 kg 77,90
Blomkål 0,880 kg 17,56
Blöjor 89 kr
Broccoli (färsk) 2 st 13,90
Brödkryddor 5 st 39,75
Citroner 14,95
Creme Fraiche 20,95
Dinkelmjöl 1 kg 22,95
Ketschup 2 st 59,90
Kaffefilter 18,95
Fetaost 4 st 91,80
Havredryck 2 st27,90
Imat 2 st 19,90
Jordgubbar frysta 3 kg 92,95
Kaffe 31,50
Kalkonfärs 151,35
Korvbröd 3 st 53,85
Morötter 3 kg 59,85
jäst 2 st 3,20
Kyckling 2 små guldfågeln 52,72 (vet inte hur de ska räcka till en hel familj...)
Kycklingburgare 2 förp 79,90 , bra att grilla
Kycklingkorv 4 st 71,80 grillning på fredagar nu mera för dagbarnen
Lantmjölk 1 dunk 18,95
Lasagneplattor 2 st 39,90
Laxfiskbullar 4 st 63,80
Lingonsylt 29,95
Melon cantaloupe 4,6 kg 69,44
Yoghurt 2 st 27,90
Multivitamindryck 3 st 35 kr
Kassar 4 st 10 kr
Potatis färsk 2,5 kg 38,42
Sötpotatis 1,6 kg 50,47
Pumpakärnor 25,95
Quinoa flingor 2 st 65,90
Rapsolja (av den sorten vi kallar fulolja) 42,95
Lav 117,20
Rågmjöl 1,5 kg 15,95
Rågsikt 1,5 kg 26,95
Smör 500g 24,95
Squash 1,1 kg 22,14
Selleri 16,95
Turkisk yoghurt 26,95
Ägg 34,95
Äppelmos (eko utan tillsatt socker underbart god endast äpplen i) 2 st 65,90

Summa 2033 kr

Jag vet inte om det skulle bli mer än kanske 300 kr dyrare max om jag valt våra vanliga alternativ men vi får se vid månadens slut. Nu blir det ju lite annat än vanligt eftersom vi är ute mycket mer och ibland vill kunna äta luncher ute så då måste maten mer anpassas efter detta. Vi grillar ju numera på fredagar om vädret tillåter och då får de välja på korv och kycklingburgare. Tycker att korvbröd är grymt dyrt. Brukar köpa färdiga men ska nog börja baka dem själv. Med surdeg förståss

1 kommentar:

Barbro sa...

Lav..... intressant. Hur använder du det??